Český Ski Test
CS
menu

PROFESIONÁLNÍ TEST LYŽÍ

Co je to Profesionální Test lyží?

Pod pojmem testováním lyží se skrývá možnost stoupnout si na různé lyže a porovnávat jejich vlastnosti pro své potřeby. Když nás před lety oslovila velká média s potřebou testovat lyže profesionálně, vytvořili jsme unikátní metodiku pro hodnocení a výstupy z testů. Majitel lyžařské školy ve švýcarském Zermattu a držitel rakouské i švýcarské státní zkoušky z lyžování, sportovní manažer českých reprezentantů a dnes především mentální kouč a trenér Petr Vališ se při sestavování metodiky zaměřil především na potřeby běžného uživatele.

„Nejdůležitější je, jak se na lyžích cítíte. Můžete studovat nespočet testů, grafů nebo tabulek v Česku i v zahraničí, ale nakonec to není testér, ale vy, kdo si lyže koupí a bude na nich jezdit.“ říká Petr Vališ.

Jednou z nejdůležitějších předností Profesionálního Testu na akci Český Ski Test je jeho nezávislost. Dnes je totiž těžké najít někoho, kdo by u výsledků jakéhokoli testování nebyl zaujatý.

„Pokud testy pořádají samotná média nebo obchody, vždy jsou to i ti, kdo výsledky testu prodávají. O objektivitě takových testů si můžete udělat názor sami. Český Ski Test není ani obchod, ani časopis, který by měl jakýkoli zájem některé lyže upřednostňovat.“ dodává Petr Vališ.

Několik let od zahájení akce nás média začínala oslovovat „Oficiální Český Lyžařský Test“ a my uděláme maximum, abychom si tento status zachovali.

Od kdy oficiální testování pro český trh probíhá?

První testování lyží probíhalo ve švýcarském Zermattu na nejvýše položeném evropském ledovci. Díky zázemí Petra Vališe a jeho školy jsme tam měli skvělé podmínky. Od druhého ročníku jsme se přesunuli o něco blíž českým lyžařům, a to opět na nejvyšší ledovec, ale tentokrát v Rakousku, Pitztal. Akce se od té doby velmi rozrostla a nyní pravidelně přivítáme 150 – 200 účastníků akce. Profesionální Test si na akci žije svým životem a probíhá souběžně s programem pro veřejnost.

Jak se lyže testují?

Profesionální Test se zaměřuje na hlavní vlastnosti lyží a to, co běžný uživatel může hodnotit a pocítit při jízdě. Jednotlivé testované vlastnosti jsme zpracovali v našem článku Hlavní vlastnosti lyží. Každému doporučujeme, ať se naší akce účastní a na vlastní oči se může přesvědčit, jak testování probíhá. Zde vám shrneme hlavní body.

  • Výběr lyží pro Profesionální Test si navrhuje výrobce / dovozce lyží.
  • Jednotlivé modely v Testu jsou pro jednotlivé dny vyhrazeny jen pro testéry, ostatní dny i pro účastníky.
  • Každý testér si sám vybere jemu vhodný terén pro správné ohodnocení.
  • Počet jízd si testér také zvolí sám, je důležité, aby on sám mohl ohodnotit potřebné parametry.
  • Ihned po dojetí má testér za úkol lyže ohodnotit a předat bezprostřední zkušenost.
  • Výběr lyží pro daný den je určen tak, abychom stačili otestovat co největší počet vybraných lyží za co nejvhodnějších podmínek.

Kdo lyže testuje?

Profesionální tým je vždy složen ze tří skupin testérů:

  • Současní či bývalí reprezentanti v alpském lyžování
  • Instruktoři s nejvyššími kvalifikacemi a dlouholetými zkušenostmi
  • Zástupci veřejnosti a běžných rekreačních lyžařů

Z dřívějších testů ještě můžete najít grafická zpracování doporučení pro jednotlivé lyžaře. Dnes již volíme jasnější a autentický model doporučení, a to formou hodnocení ve videu. Sami si tak můžete vyvodit, jestli je daná lyže právě pro vás.

Jak se ve výsledcích správně orientovat?

Jak už Petr Vališ komentoval, není lepší test lyže, než si na lyži sám stoupnout. Výsledky jakéhokoli testu by pro vás měly být jen orientační a spíše pro volbu favoritů. Konkrétní lyže si pak můžete vyzkoušet buď na akci Český Ski Test, nebo kontaktovat některého prodejce a domluvit se s ním na možnostech otestování.

Naše výsledky by vám měly napovědět, jak se daná lyže chová u jakého typu lyžaře. Proto doporučujeme vyslechnout si jednotlivé komentáře testérů a vybrat si tak favority, ze kterých si pak některé vyzkoušíte. Nehledejte vítěze testu, pro každého jsou to jiné lyže.