Český Ski Test
CS
menu

Lyžařské akce a jejich budoucnost

Jak to vlastně bude s lyžařskými akcemi? Budeme už lyžovat navždy sami? Poznáme se ještě přes roušky?

Potřebný odpočinek

Lyžování zažilo v sezóně 2020/2021 nečekaný odpočinek. Ti odolnější z nás se propírali médii a hledali, co je čeká na jakých hranicích. Zjišťovali, co je v kterých horách čeká, a jestli se potom ještě zvládnou dostat domů. Ti nejodvážnější si půjčili karavan, nebo dali do auta stan, někdo přespával i v autě, a vydali se nazdařbůh směrem ke Švýcarsku. 🙂 Tím se jejich šance na nalezení otevřeného střediska rapidně zvyšovala.
Postupem času se koridory zužovali a u mnohých došlo i na poslední možný krok, a to zakoupení skialpů a smíření se s tím, že se prostě budeme i potit. No a pak jsou tu ti, kdo to vzali jako výzvu, a sedli do soukromých letadel, aby třeba za námi do Švýcarska na lyžování
přiletěli. Minimálně námi vypsané turnusy se velmi vyvedly.

Nic naplat, i když tady ve Švýcarsku jsem to letos zvládnul k dobré tisícovce kilometrů, raději bych neměl provokovat. Pravdou je, že z koridorů k lanovce se mi už motala hlava, pod rouškou jsem se letos vůbec nestačil opálit, a rybářská židlička na sezení na terase mě trochu tahal v obloucích. Na druhou stranu, nikdy jsem nepoznal hory tak klidné, čisté, ryzí a bezelstné. Zpomalení zimního businessu osobně vnímám jako velmi přínosné. Je to trochu nostalgie a připomínalo mi to někdy fotografie ze studia historie lyžování na FTVS UK.

Kdy to začne?

To se ptá asi každý. Z posledních vlaštovek ledovcová střediska hlásí, že dají lidem šanci nahnat kilometry v jarních měsících. Hotely je v tom budou následovat, takže teď se jen čeká, co na to soudruzi ve vládách. Minimálně my už máme pár letních kempů plných a Švýcarsko opět hlásí, že lyžařská střediska se prostě zavírat nebudou. A Rakousko? Těžko říct. Přeci jen je blíže Česku! Takže
velká neznámá… Zadlužení místních areálů a tlak organizací v turismu však napovídá, že další taková sezóna už nebude.

Abychom tedy nechodili kolem horké kaše, kdy nám to začne?

  • Až bude možné překročit hranice tam i zpátky. Život v horách není špatný, ale ne, když ho vidíte jen z okna.
  • Až nám lyžování nebude zakazováno, jakožto sport, kde virus přeskakuje i ve stokilometrové rychlosti. 🙂
  • Až se oteplí. Ano, čtete správně. Ti pozornější z vás si všimli, že Covid virus, stejně jako chřipka, reaguje na teplo. Oteplování tu tedy lyžování paradoxně svědčí.
  • Že je tu moc AŽ? Tak jedno už. Už víme, že máme vakcíny. A také víme, že jich je více a více. Takže víme, že už je světlo na konci tunelu.

Český Ski Test a jiné lyžařské akce

  • Neskončí. Stejně jako lyžování nevymizí, ani Český Ski Test se nevypaří. Tahle i jiné akce čekají omezení, povolení, pravidla, ale to, co má tahle akce největší, jí nikdy nikdo nevezme – srdce
  • Podle dostupných informací se na všechny chystají testy při koupi skipasu. Prostě si koupíte skipas, a za 5 min budete vědět, jestli nejste pozitivní.
  • Roušky půjdou postupně stranou. Zaprvé jejich účinnost je dosti rozporuplná, zadruhé už prostě nebudou potřeba.
  • Máme tu vakcíny. Hodně vakcín. I když lyžování vakcíny tolik nepotřebuje, lyžařské akce ano. Uvidíme, kam to půjde s vakcinačním pasem, ale jelikož je to přes hranice, dá trochu se to dá čekat.
  • Omezovat počet lidí ve volném prostoru je trochu zavádějící, protože volný prostor dává šanci se rozprostřít. Jestli nám něco zůstane, budou to možná rozestupy.
  • Co je už teď jasné, akcí bude méně. Podle informací od našich partnerů, už teď víme, že jich hodně skončí. Jak už jsme ale říkali, Český Ski Test přežije všechno.

A co závěrem? Nezoufejte. Udržujte se v kondici a buďte připraveni vyrazit. Zatím jsme v pozoru, ale
jestli všechno dopadne jak má, tak letošní testování lyží bychom měli být schopni uspořádat!

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář