Český Ski Test
CS
menu

Lyžařská oblast Pitztal

Oblíbená lyžařská oblast Pitztal

Tak trochu ukrytá ve stínu třítisícových vrcholů a možná mezi českými lyžaři i neprávem opomíjená, je rakouská lyžařská oblast Pitztal. Možná je to i tím, že nenabízí tolik kilometrů sjezdovek jako sousední megalomanský Sölden, nebo Obergurgl ve vedlejším údolí kolem řeky Ötz. V dlouhém a poklidném údolí kolem řeky Pitze zprvu nic nenasvědčuje tomu, že na jeho konci se nachází opravdový lyžařský klenot Tyrolska. Projíždíte kolem hlavních center oblasti, kterými jsou Český Ski Test - test sněhuArzl im Pitztal, Wenns, Jerzens, nebo St. Leonhard im Pitztal. Když ale u Mittelbergu silnice skončí, začnete tušit, že nejde o jen tak ledajaký resort.

Na velkém parkovišti u lanovky gletscherexpress bývá totiž podezřele moc dodávek polepených logy výrobců lyží a názvy reprezentačních týmů nejrůznějších zemí. Pitztaler Gletscher je totiž nejvýše položené středisku zimních sportů v Rakousku a láká sportovní týmy k tréninku i veřejnost k lyžování od září do května. Ani čeština na zdejších svazích není vzácností.

Český Ski Test věrný Pitztalu

Pravidelně zde probíhá akce Český Ski Test, při které si můžete pod dohledem zkušených instruktorů vyzkoušet nejnovější lyže a setkat se s českými reprezentanty Světového poháru v alpském lyžování. Tuto třešničku na lyžařském dortu si ale necháme nakonec. Než zaparkujete u dolní stanice ledovcové lanovky, budete projíždět obcí Mandrafen, která je centrem pro výjezd do útulného střediska Rifflsee. A i zde si může užít slušnou porci lyžařské zábavy, než se vydáte nahoru, na ledovec. Na svazích kolem obvykle zamrzlého horského jezera najdete kolem 19 km různorodých sjezdových tratí, z nichž kolem 50% je modrých, 25% červených a 25% černých. Nejvyšší bod oblasti obsluhované šesti vleky dosahuje nadmořské výšky 2800 m.n.m. vrcholem Grubenkopf.

Hlavní tahák – ledovec

V horních partiích najdete spíše středně těžké, až těžké terény. Vyvážená směsice sportovních sjezdovek v kombinaci s téměř 8 km červeným sjezdem do údolí, je zvláště atraktivní pro rodiny s dětmi. Hlavním tahákem oblasti je ale samozřejmě již zmiňovaný Pitztalský ledovec a areál kolem hory Brunnenkogel rozkládající se mezi 2668 – 3440 m.n.m. Najdete zde přibližně 22 km sjezdovek, z nichž převažují hlavně ty červené. Lyžaře přiváží z údolního Mittelbergu do lyžařského areálu lanovka Gletscherexpress odvážně vedená tunelem ve skále a překonávající více než 1100 metrů nadmořské výšky. Za pár minut se ocitnete v ledovcové aréně, které dominují široké červené sjezdy vedoucí z vrcholu Hinterer Brunnenkogel. Centrem střediska je kabinová lanovka Wildspitzbahn, vedoucí až do závratné výšky 3440 m.n.m. Než však nedočkavě vytáhnete lyže z držáků kabinky a vydáte se na některý ze sportovních sjezdů, doporučujeme zdržet se poblíž o chvilku déle. Nejen, že se můžete posilnit v Cafe 3440, ale pokud to počasí dovolí, budete odměněni dechberoucími výhledy, kterým dominuje štíhlá silueta druhé nejvyšší rakouské hory – 3770 m vysoké Wildspitze.

Ledovec Pitztal je díky kvalitnímu a modernímu zázemí oceněn Tyrolskou značkou kvality a stal se oblíbeným tréninkovým místem rakouského národního týmu. Mimochodem, městečko Arzl im Pitztal je domovem lyžařské hvězdy Benjamina Raicha. Pokud chcete strávit lyžařskou dovolenou v údolí Pitz, nebudete se určitě nudit. Dostatek ubytovacích kapacit je v Mandarfen, Plangeroß, Weißwald, St. Leonhard, nebo Stillebach. Skibus zdarma dopraví lyžaře od začátku údolí až k dolní stanici lyžařského areálu. Nejkratší cesta z České republiky vede přes Plzeň, Rozvadov a Mnichov. Před Mnichovem se můžete rozhodnout, zda chcete ušetřit za rakouskou dálniční známku a jet přes Garmisch-Partenkirchen, Fernpass a Imst k odbočce do údolí Pitztal, nebo zvolíte delší cestu po dálnici přes Kufstein a Innsbruck.

Pokud se už nemůžete dočkat až zacvaknete patky vázání, ťuknete hůlkami o sebe a po hlubokém nádechu vyrazíte dolů svahem, máme pro vás tip. Zkuste vyrazit na ledovec Pitztal už na podzimní prázdniny 27-31.10.2021 a zjistit si více o Českém Ski Testu, který zde bude v těchto dnech probíhat.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter