Jak správně testovat lyže
Proč vlastně lyže testovat?
Samozřejmě nemusíte vůbec nic. I auto si můžete koupit online a ani si ho před koupí neprohlédnout. Komu ale na penězích a dobrém zalyžování alespoň trochu záleží, promyslí si, co čeho investuje. A jak už jsme psali i v předchozích článcích, jediná jistota, jestli si na lyži dobře zalyžujete je, pokud si na ní prostě zalyžujete. Zjistíte tak, jestli je konstrukčně dělaná opravdu pro vás (do vnitřku lyže opravdu neuvidíte, pokud jeden pár neobětujete na rozřezaní) a váš styl jízdy jí dokáže zkrotit.
Co bych měl na lyži testovat?
Když pomineme účinky designu a rady manželky/manžela, bavíme se hlavně o jízdních vlastnostech. Nejprve si musíme uvědomit, že každou lyži můžete testovat je do takové míry, kam až sahají limity vašich lyžařských dovedností. Snažme se proto zaměřit na vlastnosti, které by každý měl být schopný otestovat.
Rádius
Rádius, jinými slovy vykrojení, lyží je jeden z nejdůležitějších parametrů, na které se dívat. Když půjdeme do extrémů, nekonečný rádius mají rovné lyže. No a to už tu bylo. Ne že bychom to odsuzovali, ale z dob rovných lyží už jsme se posunuli dále, navíc rovné lyže vyžadují úplně jiný styl jízdy.
Čím vyšší rádius tedy lyže má, tím rovněji jede. Čím je rádius menší, tím více lyže zatáčí. Samozřejmě jen tehdy, pokud lyže postavíme během jízdy na stranu/hranu. S vyšším rádiusem jedete rovněji, což znamená (záleží na sklonu svahu), rychleji. Lyže s menším rádiusem lehce zatáčí, užijete si na nich náklony i při menší rychlosti, není ale určena právě pro jízdu rovně z kopce dolů. Pokud na to máte techniku a široké svahy, jezdíte rádi rychle, lyže s vyšším rádiusem bude ve vyšší rychlosti stabilní a vy se tak můžete lépe naklonit i ve 100 km/h.
A jak tedy testovat? Jeďte svoji jízdu a ucítíte, jestli ji lyže jede také. Pokud se vám moc rozjíždí, nestíháte zatáčet, zkuste model s menším rádiusem. Jestli se vám zdá lyže nestabilní a v rychlosti máte strach, že se vám sjedou špičky, zkuste lyže s vyšším rádiusem.
Délka
U délky je to celkem jednoduché. Dlouhá lyže je stabilnější ve vyšší rychlosti, kratší lyže je naopak obratnější. Při hodnocení délky se poraďte s odborníky i o tvrdosti dané lyže, může mít na její vlastnosti vliv. Začátečníkům se také obecně doporučují kratší lyže, protože jsou obratnější a lépe se s nimi zatáčí.
Šířka
Zde je nutné podotknout, že úzká lyže znamená rychlá. Jednou jsme s bývalým závodníkem Světového poháru udělali závody, on na běžkách, já na závodních lyžích. No a sázku jsem prohrál, oba jsme jeli rovně dolů a on to vyhrál. S brzděním to bylo u něj horší, ale dole z kopce byl dříve. Pro nás to znamená, že šířka je hlavním parametrem pro vaši rychlost a ovladatelnost lyže. Širší lyže jsou dělané do neupraveného nebo hlubokého sněhu, kde se nebudou propadat, a když bude třeba, dokážete na nich zabrzdit. Ty nejužší lyže (řekněme 65-70 mm pod vázáním) jsou dělané především pro závodníky, kteří jezdí na čistém ledu nebo skvěle upravených sjezdovkách.
Tvrdost
Tvrdost je někdy velmi těžké otestovat, protože jde ruku v ruce s ostatními parametry a nemusí být úplně jasné, jak to u dané lyže s tvrdostí je. Navíc lyže dnes nejsou po celé délce stejně tvrdé a výrobci si s materiály někdy velmi vyhráli. Obecně ale závodní lyže jsou tvrdé. Jsou to ty, které jezdí rychle a zažívají během jízdy vysoké vibrace, které musí tlumit. Od měkkých lyží se neočekává vyšší výkon, proto díky měkké konstrukci naopak krásně kopírují svah i v nižší rychlosti.
Samostatnou kapitolou jsou lyže do freeridu nebo na podobné disciplíny. To si ale popíšeme v jiném článku.
Jak lyže správně otestovat?
Doporučuji vyrazit do střediska, které co nejvíce odpovídá podmínkám, ve kterých rádi lyžujete. Pokud budete testovat lyže na modrých sjezdovkách, ale pak s nimi budete celou zimu na rakouských ledovcích, správný výběr lyže bude spíš náhoda. Stejně tak pozor na jarní testy v měkkém rozbředlém sněhu… tedy pokud to není váš šálek kávy a takové podmínky nevyhledáváte.
Po výběru správného střediska si zvolte odpovídající sklon svahu, opět tak, jak se vám to líbí. Na lyžích si zkuste určitě alespoň 3 jízdy. Chvíli potrvá, než lyži porozumíte a „odvyknete“ si od té vaší současné.
Osobně při testování začínám vždy pomalejší jízdou ve smýkaných obloucích. Dělám to po zkušenostech i kvůli svému zdraví, i mně některé lyže opravdu neseděly. Po krátkých smýkaných obloucích zkuste trochu širší oblouk a nabrat více rychlosti. Nezapomínejte lyži vnímat, a pokud už v tento moment se cítíte špatně, raději nezrychlujte. Když je vše v pořádku, po zvýšení rychlosti opět oblouk rozšiřte a snažte se udržet rychlost i šířku oblouků. Dále už pak nezrychlujte, ale zkuste jet oblouk agresivněji a s většími náklony.
Zde prosím nezapomínejte na dodržování pravidel bezpečnosti. Lyže vás mohou tak nadchnout, že na ně můžete zapomenout!
Kdy je nejlepší doba na testování?
Dovoluji si tvrdit, že na Českém Ski Testu jsme ještě neměli špatné podmínky. Testujeme pravidelně na nejvyšších ledovcích, první ski testy to byl Zermatt, posledních 8 ročníků pak rakouský ledovec Pitztal. Je ale mnoho akcí, kde se dají lyže otestovat, nebo se domluvit přímo s prodejci.
Důležité je:
- abyste testovali na svazích, na kterých rádi jezdíte,
- sjezdovky byly prázdné a vy jste mohli v klidu testovat,
- testovat na kvalitním sněhu, resp. sněhu, na kterém nejraději jezdíte,
- vybrat si co možná nejlepší mimo sezónní termíny, kdy je vše levnější a prázdné svahy,
- vybrali si dobré počasí,
- testovat více dnů a více modelů od více značek.
Kam si lyže přijet otestovat?
Zadejte do google vyhledávání třeba výrazy „lyžařský test“ nebo „testování lyží“ a uvidíte, co vám vyskočí. Několik kvalitních testů už se nekoná, jiné nové vznikají, ale netroufneme si je zatím ohodnotit. Na naší akci Český Ski Test se můžete potkat přímo se zástupci značek, a pokud byste to na naší akci nestihli, rádi vám doporučí testování organizovaná přímo zastoupením značek nebo jejich oficiálními distributory.