Český Ski Test
CS
menu

Testovat nebo netestovat skialpy?

Ptáte se, jestli si před koupí testovat skialp výbavu? Jde to vůbec? A mám se vůbec pouštět do skialpu?

Podívejme se tomu trochu blíže na kloub. Nejde zrovna o malou investici, tak ať to má trochu hlavu a patu.

Jde se nakupovat!

Tak, a teď si říkáte to samé, co asi polovina všech lyžařů, kteří během lockdownu oplakávají zavřené vleky a střediska. Pokládáte si otázku, jestli se kousnout, a sáhnout hluboko do kapsy. Stejně tak hledáte morál, nejezdit jenom z kopce dolů, ale trochu se zapotit i cestou nahoru. Testování lyží půjde asi na chvíli stranou.

Projdete si pár článků a zavoláte několika známým. Jdete po ceně, nebo si prostě s kamarádem koupíte něco ve stejné barvě, aby vám to ladilo? Ano, bohužel takový je trend. Ale stop! Tohle není cesta. Dřív nebo později zjistíte, že lyžování ve volném terénu je ale tak trochu test odvahy. Pod ten hluboký sníh prostě nevidíte, takže překvapení na vás čekají v každém oblouku. Kdo má ale odolat těm krásným videím, kde se někdo natočí v 10 nejhezčích obloucích za celý den túry nahoru a jízdy dolů? Ok, chci to. Tak jdeme na to. Co teda něco otestovat?

Hned vám řeknu ANO. ANO. ANO. Skialpy se dají testovat. A není to zas tak složité. Přijdete to lyžařského obchodu a půjčíte si, co vám vyhovuje. A že je to zdarma? Ano, pokud si to potom koupíte, samozřejmě 😀

Rád přirovnávám lyže k autům. Proto i zde neopomenu. U drahého auta se také rozhodujete déle. Nechcete přeci u Mercedesu zjistit, že měl být v manuálu… oj, ale to už mi Pepíček vzadu vylil jogurt na sedačku. Takže, u skiaplů prosím stejně. Přemýšlejte, testujte, poraďte se, a hlavně, testujte.

Zde několik rad:

  • Nejdříve si výbavu někde půjčte a vyrazte s více lidmi. Podělte se o své názory a pocity.
  • Zaměřte se na boty a vázání. Lyže a pásy se dají pořešit později, ale vázání vám musí sedět se systémem bot.
  • Ještě jednou boty. Otestujte modely i tvrdosti. V lehčích zmrznete na delší túře, v pevnějších můžete i skákat.
  • Hůlky musí být nastavitelné, jinak vás to v traverzu kopcem prostě překlopí na bok. Nebo při výstupu nedosáhnete na poutka 😀
  • Všichni o tom mluví, tak už si to prosím také pořiďte. Komplet lavinová výbava pro skialp. Lyžování bez ní je poloviční sebevražda, i pro vaše kamarády.
  • Naučte se výbavu používat, a to ve volném terénu. Není nic horšího, než sednout do auta bez řidičáku.
  • Ještě si nejste jistí? Doražte na Český Ski Test, pochopíte, o čem se tu bavíme. Můžete testovat, lyžovat, radit se, a ještě poznáte metu, kam se vlastně chcete dostat.

Skialp jako krátkodobý trend?

Trendy určují lidé, a v tomto případě tomu dopomohlo i mnoho jiných okolností. Ti, komu svištění lyží opravdu chybělo, dlouho neváhali, a všechnu výbavu si prostě koupili. Dobrých 60 tisíc z peněženky je pryč, a doma výbava za ještě celkem dobré ojeté auto. Každý pěkný den to na sebe všechno hodíte, a jde se na to. Ano, stojí to za to. I druhý týden, i třetí. Dostanete se hlouběji do hor, zažijete hlubší sníh, přijde první faceshot a na instagram jste vložili nový kontent v podobě východů a západů hrajících všemi barvami. Popravdě nic, co byste nemohli zažít s vypůjčenou výbavou a běžným horským vůdcem. Pár týdnů pomine a začíná se nám to větvit.

Ha, a chuť se začíná zvětšovat. Začíná mám to jít a dokonce jsme schodili pár kilo! Jde se na to, jedeme skialpovat do Alp nebo někam na pořádný sešup! Ajajaj. A najednou to přichází. Správná túra se musí umět naplánovat, hrozí nám tu už pořádné laviny, navíc naše lyžování by potřebovalo trochu upgrade. Ale jdeme do toho.

Osudová hranice lyžaře freeridera a skialpinysty

Přibližně po jedné lockdownové zimě se ze mě opravdu stává skialpinista. Z lyžaře, freeridera, či loučkaře, jsem se naučil chodit do kopce a morál mi vydržel déle, než jednu sezónu. Ano, souhlasím. V takovém případě to má opravdu smysl a do výbavy rozhodně investujte. Jestli to se skialpem myslíte vážně, čeká vás nový svět. Svět plný svobody, čistoty, klidu, vás, vašich pár přátel. Také ale svět, kde se chyby neodpouští.

Otázkou je, co se stane, až nám opět zapnou lanovky. Budete opravdu stále závodit s lyžaři ne kotvě vedle vás? Nebo večer budete chybět, až si kamarádi budou porovnávat najeté kilometry? Připravte se na to, že z rychlosti a fotografií manšestru s vaším carvingovým zářezem, se přesouváte do světa sdílení horských panoramat, ladění krásných lyžařských oblouků jako provokace kamarádů v lockdownu, vstávání za tmy, stálého svlékání a oblékání… ale také světa klidu, sportu pro zdraví, svobody, a hlavně skutečného světa hor.

A závěrem? Ano, je to nebezpečné. Asi jako poušť a bažina. Lyžařská technika, znalost první pomoci, sportovní kondice, zkušenosti. Nepodceňujte, v médiích se těchto úrazech a úmrtích na skialpech moc nedozvíte, střediska si to nechávají pro sebe.

Český Ski Test freeride skialp guide

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter