Český Ski Test
CS
menu

Koronavirus a lyžování

„Co nás asi čeká po koronavirové krizi? Co bude s lyžováním a celým lyžařským odvětvím? Jaké jsou vlaštovky z lyžařských středisek?“

Český Ski Test - test sněhu

Vypadá to, že se nemusíte bát. Lyžování nás jen tak neopustí. Jak si můžete všimnout, zprávy o globálním oteplování nebo tání ledovců ze zpráv vymizely. A protože Novinky.cz a Idnes.cz o jedné z nejsušších a nejteplejších zim nic nepíšou, znamená to, že máme asi vyhráno!

Co se děje v zákulisí…

Trochu stylově jsem si vybral pro tento článek právě původně plánovaný začátek Českého Ski Testu 2020. Bohužel, okolnosti nám nebyly nakloněny, a termín jsme přesunuli na podzim. Podle zpráv z Rakouska a z Pitztalu to vypadá, že náš rakouský soused se velmi pečlivě připravuje. Podle posledních informací by příští lyžařskou sezónu neměla zastavit ani druhá, ani třetí vlna koronaviru. Pokud tedy netopýři nebo nějaká laboratoř nepřijdou s novým…

Český Ski Test - teplo

Jak to bude se značkami?

Lyžařské odvětví se měnilo už několik posledních let a přijde mi, že současná krize jen urychlí změny, ke kterým stejně muselo dojít. Letos na největším sportovním veletrhu ISPO se objevilo velké množství malých a nově vznikajících značek. Člověk by řekl, že značky jako Atomic nebo Head budou všechny válcovat. Ale není tomu tak. Jako konzultant několika menších výrobců mohu potvrdit, že malovýroba má na trhu své místo. Nově vzniklé značky umí velmi energicky reagovat na změny na trhu a nenápadně se tak derou kupředu. Vždyť i na Ski Testu jsme začínali s několika málo mamutími značkami, a hle, dnes máme již 18 potvrzených značek. Neházejme ale velké fabriky přes palubu. Nepřehlédnutelná kvalita a tradice těchto značek je prakticky nezničitelná. Vidím to pro ně spíše jako impuls ke změnám a novým inovacím.

Český Ski Test - ledovcový express

Lyžařská střediska nespí

Jak už jsem zmínil, střediska se pilně připravují na všechny varianty. Než ovšem zasedly ke stolu a svolali radu starších, spustily stroje a bagry a začaly s úpravami a opravami. Například v Zermattu urychlili výstavbu několika nových lanovek. Vypadá to, že na podzim na nás bude zase čekat hezky vyleštěný manšestr a naleštěné lanovky. Otázkou zůstává, co bude s cenami skipasů. Pravděpodobně dojde k dalšímu sjednocování středisek a můžeme se těšit na ještě větší lyžařské zóny. Během krize se i ti nejznepřátelenější strany často dokážou dohodnout, tak snad nám dopadne i propojení Sölden a Pitztal. Zmíněné ceny ale budou muset pokrýt ztráty a nové investice, navíc střediska očekávají prázdnější svahy, tak uvidíme, jak se k tomu kdo postaví. Doporučuji být ve střehu a sledovat předsezónní akce, které střediskům přinesou potřebný kapitál na začátku zimy a lyžařům nabídnou bezkonkurenční výhody. Tradičně, kdo se bude rozmýšlet a nechá vše na poslední chvíli, holt si trochu připlatí. Náš Český Ski Test k tomuto trendu ostatně také přistoupil.

A co my, lyžaři?

U každého se současný stav asi projeví jinak. Bezpečnostní opatření nás uvrhly do nelichotivé situace, a to i proto, že v mnoha odvětvích jsme se ani nestačili předem připravit. Lyžování se pro někoho může stát zbytečný přepych, pro jiného chleba, bez kterého se zima neobejde. Je mi moc líto, že někteří tuto krizi pociťují ve  svých podnikáních i ve svých životech. Moc mě potěšily zprávy a telefony, že doba bude asi těžká, ale tradiční účast na Českém Ski Testu se prostě neruší. No a když už budeme mít v příští sezóně Ski Testy dva, tak alespoň jeden prostě vyjít musí. Moc si vaší loajality vážím, i s celým naším týmem.

Český Ski Test - team

Závěrem?

Dělat závěr v době, kdy to nezvládnou ani hlavy pomazané, by byla asi mediální sebevražda. Jak říká koučovací pravidlo „Když nevíš kudy kam, drž se faktů a svého stínu“. Něco podobného asi udělám i já. Co je jisté, že sníh bude. Kolik? To nás na Pitztalu moc nemusí zajímat, protože tam ho bude vždycky dost. Ubytování? Už je domluvené, a prý místa bude dost. Skipasy? Zvýhodněné ceny na nás opět čekají. A co víc? Možná jen zalyžovat si pořádně i po zbytek zimy bez nemocí, koronavirů, paniky, úrazů, pod kontrolami kamer nebo policie, nebo snad rouškou přes přilbu.

Všem přeji co nejlepší zvládnutí současné situace, mnoho sil do řešení všech problémů, pevné nervy při čtení zpráv a novinek, a hlavně hodně zdraví, protože bez toho by nebylo vážně nic.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter