Český Ski Test
CS
menu

Jak cena rozhoduje o kvalitě lyže

Je cena rozhodující pro výběr kvalitní lyže?

Drahé lyže nejsou ty nejlepší

Aniž by si to člověk uvědomoval, u drahých věcí jednoduše očekává kvalitu. A ano, většinou tomu tak je. Ale pokud použijeme slovo „nejlepší“, není to to samé jako „nejkvalitnější“. Kvalita totiž bude znamenat pro každého lyžaře něco jiného. Pod kvalitou bychom si pro běžného uživatele měli představit lyži, na které si užije dovolenou, líbí se mu, odpovídá jeho lyžařské technice, vydrží mu úměrně dnům stráveným na sněhu, unese jí a nebude se s ní bát vyfotit. Ano, to je kvalitní lyže pro daného lyžaře. Každý totiž potřebuje něco jiného, proto nejlepší lyže není ta, kterou má nejvíce lidí, ale ta, která vám nejvíce vyhovuje. Cena je samozřejmě jeden z hlavním parametrů, rozhoduje ale o kvalitě lyže a ne o tom, jestli je pro vás nejlepší.

Výhody testovacích lyží

Když už se bavíme o ceně, vstupují do hry i lyže starší, nebo ty, které už na sněhu něco zažily. Většina obchodů dnes před koupí nabízí možnost lyže si otestovat. Takové lyže pak putují do předních linií se zvýhodněnou cenou, nebo se objeví někde v bazarech. Máte si vybírat i mezi nimi? Moje odpověď zní ano, ale… není to jen tak.

Hlavní výhoda se nabízí ihned, cena. Většinu testovacích lyží najdete za opravdu skvělé ceny. Nejsou takové, jako u běžných bazarových lyží, ale dost vysoké na to, abyste zauvažovali i nad dražší značkou. Otázkou vždy je, jak dlouho byla taková lyže testována, a jakým množstvím lyžařů. Někdy stačí jeden testér, aby lyži úplně odrovnal. Jindy je lyže několik sezón na svazích, ale zrovna na ní nikdo moc nejezdil, takže je vlastně jako nová. Chcete výhodnou testovací lyži? Ptejte se kolikrát byla servisována, jestli se na ní muselo něco opravovat, a bezpochyby jaká je na ní sleva. Možná malý tip závěrem, prohlédněte si oděrky horní viditelné strany lyže. Ta se totiž nedá zalít voskem…

Šetřit v bazaru vyžaduje velké zkušenosti

Rád si opět vypůjčím svět aut, zde autobazary. Jít dnes do bazaru sám, prohlédnout si auto zvenku, a nejlépe ho do pár minut koupit, je jako procházka po minovém poli. Prostě buď a nebo. No a stejně je to s lyžemi. Nejde o tak vysoké částky, ale princip je stejný. Buď si o lyžích opravdu něco nastudujte, nebo si s sebou raději vezměte nějakého odborníka. Podle jedné ze studií projektu Bezpečné hory vyšlo najevo, že ve většině obchodů pracují brigádníci nebo sezónní zaměstnanci (studenti) bez větších vědomostí o daných modelech lyží. Jejich cíl je jediný, prodat. Potřebujete tedy znalosti jako u výběru testovacích lyží, navíc se ale v zásadě nemáte moc s kým poradit. Lyže jsou většinou tak levné, že jejich testování se bazarům nevyplatí. Proto moje hlavní doporučení je, abyste si s sebou vzali někoho, kdo lyžím rozumí. Není to jistota, ale alespoň až vám pak upadne vázání, máte to na koho svést.

Nové lyže to chce vyzkoušet

Protože celý tento článek se motá okolo lyže a jejich cen, dostali jsme se na vrchol ledovce, nové lyže. Na trhu najdete mnoho značek i modelů v různých cenových hladinách. Jestli nevíte, co s penězi a lyže je pro vás jako náramek, doporučujeme například značky Lacroix nebo Bogner. Třeba za fotku ve Špindlu získáte určitě hodně liků. Jestli hledáte co nejkvalitnější lyže za co nejnižší cenu, zamířil bych do českých Lusti. Teď ale k jádru věci. Nejde jen o značku, ale i o model! A to je důležité. I přesto, že od někoho slyšíte posměšky na některou značku, je dost možné, že právě jeden model od nich je právě ten nejlepší pro vás. Říkáme tedy testovat testovat a testovat. Kde? Jednoduše tam, kde je co nejvíce modelů od co nejvíce značek. Neříkáme, že musíte na Český Skitest, kde prakticky všechny značky najdete, ale jen abyste si vybrali testovací akce, kde jich bude co nejvíc. A závěrem opět malý tip, pozor na akce prodejců nebo obchodů, chtějí prodat…

Suma sumárum

Napsali jsme toho už celkem hodně, a kdo se dostal až sem, je lyžařský hrdina. Budeme tedy struční a vezmeme to hezky přehledně v bodech:

  • Ano, cena rozhoduje o kvalitě lyže. Ale ne, není určující pro to, jestli je pro vás nejlepší.
  • Testování lyží je to nejlepší, jak lyže vybrat.
  • Testovací lyže je optimální variantou pro ty, kdo potřebují něco ušetřit, ale nechtějí se úplně spálit.
  • Lyže v bazaru si pěkně nastudujte. Když se trefíte, je to pro vás nejúspornější bingo, co můžete mít.
  • Před koupí nových lyží určitě testujte. Dnes už snad není značka, která by tuto možnost nedávala.

Sdílejte článek

facebook logo Facebook twitter logo Twitter